Klimatyzacja w domu i biurze – co musisz wiedzieć?
Klimatyzatory znajdziemy w każdym nowym lub unowocześnionym biurowcu, a niektórzy przedsiębiorcy decydują się na montaż w starszych budynkach na własną rękę. Klimatyzacja w domu to jednak coś, co cały czas kojarzy nam się z krajami południowej Europy i tamtejszym klimatem. Upalne lata powodują jednak, że nad tym rozwiązaniem zastanawia się coraz więcej osób prywatnych i właścicieli firm. Też należysz do tej grupy? Sprawdź co musisz wiedzieć.
Klimatyzacja w domu i biurze – rodzaje klimatyzatorów
Możemy wyróżnić 3 rodzaje klimatyzatorów:
kompakt, split i multi-split. Klimatyzatory typu
kompakt to takie, w których parownik i skraplacz znajdują się w jednym urządzeniu. Mogą być one umieszczone w dowolnym miejscu (klimatyzator przenośny) lub zainstalowane w otworze okiennym lub murze (tzw. okienny lub okienno-ścienny).
Klimatyzatory typu
split są natomiast podzielone na 2 osobne części – wewnętrzny parownik i umieszczoną na zewnątrz sprężarkę. Obie jednostki są ze sobą połączone układem sterującym i systemem hydraulicznym. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów
multi-split – jedyna różnica polega na tym, że do jednej sprężarki podłączone jest wiele parowników. Wyróżnia się następujące rodzaje tych urządzeń:
- ścienne,
- ścienno-przysufitowe,
- przypodłogowe,
- kasetonowe,
- kanałowe.
Jakie różnice można jeszcze zauważyć między tymi rodzajami klimatyzatorów? Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy je w formie tabeli:
KLIMATYZATOR |
ZALETY |
WADY |
kompakt |
- idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach
- nie wymaga zewnętrznego montażu
- klimatyzatory mobilne można dowolnie przemieszczać między pokojami
- poza sezonem może być przechowywany w innym miejscu (np. piwnicy czy strychu)
- stosunkowo niska cena urządzenia |
- z urządzenia wydobywa się ciepłe powietrze, które musi zostać odprowadzone rurą na zewnątrz
- klimatyzator głośno pracuje, hałasując w pomieszczeniu
- mniejsza wydajność chłodzenia niż w przypadku urządzeń typu split split i multi-split |
split i multi-split |
- nie tylko chłodzą, ale także mogą ocieplać powietrze
- nowsze modele posiadają opcję regulacji wilgotności powietrza
- głośno pracująca sprężarka jest umieszczona na zewnątrz budynku, co więcej – bezpośrednio odprowadza ciepłe powietrze
- nie zmniejszają powierzchni użytkowej |
- wymaga montażu wewnętrznego i zewnętrznego
- części wewnętrzne i zewnętrzne są zamontowane w budynku przez cały rok
- wyższa cena niż w przypadku klimatyzatorów kompaktowych |
Klimatyzacja w domu i biurze – warto czy nie warto?
Zastanawiając się nad montażem klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na zalety i wady urządzeń tego typu. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć
regulację temperatury. Klimatyzatory zapewniają nam przyjemny chłód w gorące dni. Są w szczególności przydatne w budynkach, które szybko się nagrzewają i wychładzają przez długi czas. Wiele osób decyduje się także na montaż klimatyzacji w domu lub biurze ze względu na obserwowaną od kilku lat zmianę pogody i
bardzo upalne lata. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, klimatyzatory typu split mogą również służyć do
dogrzewania pomieszczenia, dzięki czemu będą wystarczającym źródłem ciepła w chłodniejsze dni.
Jakie są zatem wady klimatyzacji w domu lub biurze? Wiele osób za minus tego urządzenia uznaje
cenę – za porządny i wydajny klimatyzator musimy zapłacić kilka tysięcy złotych. Ponadto konieczne są
regularne przeglądy, które również wiążą się z wydatkami – serwis powinien się odbywać 2 razy w roku, wiosną i jesienią. Do tych kosztów dochodzą również
opłaty za prąd do zasilenia klimatyzatora. Osoby, które posiadają urządzenie lub pracują w klimatyzowanych biurach skarżą się także na różne
dolegliwości zdrowotne jak bóle głowy i zatok oraz przeziębienia.
Klimatyzacja w domu i biurze - serwis
Producenci i firmy zajmujące się montażem klimatyzacji zalecają regularne serwisowanie sprzętu. Dlaczego? Po pierwsze, brak regularnej kontroli może prowadzić do
zwiększenia ilości awarii i usterek. W takim przypadku klimatyzator nie działa, w pomieszczeniu jest nieznośnie gorąco, a jeśli okres gwarancji minął – musimy za naprawę zapłacić. Po drugie, zanieczyszczona klimatyzacja
pobiera więcej prądu, dodatkowo opróżniając nasze portfele. Po trzecie (i najważniejsze), prowadzi to do licznych
powikłań zdrowotnych. Nieoczyszczona klimatyzacja rozpyla w pomieszczeniu wszelkie zebrane zabrudzenia, kurz, roztocza, grzyby i bakterie. Może to powodować takie negatywne skutki jak kaszel, katar czy zapalenie spojówek, a w szczególności będzie szkodzić alergikom. Warto wziąć pod uwagę także fakt, że brak serwisowania klimatyzacji może skutkować zwiększeniem ilości zwolnień lekarskich u pracowników.
Co więcej, niektórzy producenci klimatyzatorów nakładają na klientów
obowiązek regularnych przeglądów. Jeśli serwis nie odbędzie się w wyznaczonym terminie, urządzenie przestaje być objęte gwarancją.
Klimatyzacja w domu i biurze – jak wybrać?
Jak wybrać odpowiedni rodzaj klimatyzacji? Pod uwagę warto wziąć następujące czynniki:
- stan budynku – czy pomieszczenia bardzo nagrzewają się latem? A może nie jest aż tak gorąco, ale chcesz po prostu zwiększyć swój komfort w upalne dni?
- możliwości w budynku – ważny punkt w przypadku osób, które nie są zarządcami budynku. Dowiedz się na jakie zmiany pozwoli Ci właściciel.
- czas – ile czasu spędzasz w danym miejscu? Jest to większość dnia czy tylko kilka godzin tygodniowo?
- możliwości finansowe – jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na klimatyzację? Czy możesz zapłacić więcej za lepszy produkt?
- głośność urządzenia – równie ważna jak wydajność. Pamiętaj, że w lecie klimatyzator będzie włączony przez kilkanaście godzin dziennie, więc nie może utrudniać Ci codziennego funkcjonowania i pracy.
- jakość klimatyzatora – pamiętaj, że urządzenia tego typu to zakup na kilka, a nawet kilkanaście lat. Warto wybrać więc dobry sprzęt.
- opcje serwisowe – sprawdź jaki jest okres gwarancji klimatyzatora i czy sprzedawca oferuje dodatkowe benefity związane z serwisem sprzętu.
Chcesz zainstalować klimatyzację w swoim domu lub biurze? Skontaktuj się z nami! Oferujemy montaż i serwis klimatyzacji w następujących miastach: Rzeszów, Leżajsk, Nisko, Stalowa Wola, Łańcut, Mielec, Jarosław, Rudnik.