Jak naprawić cieknący kran?
Gdy zakręcasz kurek kranu, woda nadal z niego kapie? Uszkodzona bateria może narazić Cię na duże koszty. Cieknący kran w kuchni lub wannie należy szybko naprawić, aby rachunek za wodę poważnie nie wzrósł. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.
Cieknący kran – przyczyny
Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny nieszczelności. Najczęściej woda przecieka przez wylewkę i kapie po zakręceniu kranu. Przyczyną usterki bywają również nieszczelności pomiędzy sworzniem pokrętła, a dławicą oraz między dławicą, a głowicą. Za cieknący stary kran (bateria z oddzielnymi kurkami zimnej i ciepłej wody) zwykle odpowiada nieszczelna uszczelka.
Sposób na cieknący kran – po pierwsze odetnij dopływ wody
Pierwszym krokiem jest zamknięcie dopływu wody do baterii, aby nie zalać domu lub mieszkania, w którym będziemy dokonywać napraw. Należy zakręcić zawór główny w budynku (w blokach zwykle znajduje się on w piwnicy, rzadziej na pionach lub w mieszkaniach).
Kolejnym krokiem jest zdjęcie ze sworznia pokrywy pokrętła lub śruby, która go mocuje, a następnie całego pokrętła. W ten sposób można uzyskać dostęp do sworznia i dokręcić kluczem dławicę, która go obejmuje. Gdy to nie pomoże, najpewniej uszkodzona jest uszczelka i należy ją wymienić.
Czym uszczelnić cieknący kran?
Gdy po dokręceniu dławicy do nowej uszczelki woda wciąż kapie, należy usunąć sznur uszczelniający (znajdziemy go na skokach gwintu). Popękany sznur zastąpi specjalna taśma uszczelniająca. Można wykorzystać także bawełnianą nitkę wcześniej nasączoną w stearynie. Nitkę lub taśmę należy nawinąć na gwint dławicy i wprowadzić do korpusu, a następnie docisnąć uszczelkę.
Cieknący kran – wymiana uszczelki
Pierwszym krokiem jest wykręcenie korpusu kranu i wyjęcie zaworu grzybkowego. Następnie należy zdjąć zużytą uszczelkę i w jej miejsce włożyć nową. Uszczelkę trzeba dokręcić nakrętką (wcześniej zdjętą z zaworu) aż poczujemy opór. Kolejnym krokiem jest przymocowanie grzybka w sworzniu i włożenie go do korpusu baterii.
Cieknący kran przy wylewce
Może się zdarzyć, że za kapiący kran odpowiadają pierścienie i uszczelki w miejscu połączenia korpusu baterii z wylewką. W tym przypadku, należy zdjąć ruchomą wylewkę i wymienić uszkodzone uszczelki.
Skorzystaj z pomocy hydraulika
Nie masz zacięcia majsterkowicza i samodzielna wymiana kranu wydaje Ci się zadaniem ponad Twoje siły? Z instalacją wodno-kanalizacyjną lepiej nie eksperymentować.
W przypadku niewiedzy warto skorzystać z pomocy firmy świadczącej profesjonalne usługi hydrauliczne. Zawodowy hydraulik doskonale zna budowę baterii i wie, jak bezpiecznie wykręcać poszczególne zawory. Dodatkowo posiada on zestaw specjalistycznych narzędzi. Firma hydrauliczna nie tylko szybko usunie awarię, ale i nie narazi kranu lub baterii na zniszczenie poprzez nieumiejętne odkręcanie lub wykorzystanie złych kluczy.