Ekonomia w Twoim domu – czyli o korzyściach płynących z instalacji pompy ciepła
8.02.2017
Ze względu na wahające się ceny oraz ich tendencję wzrostową – zaczynamy odchodzić od dotychczas spopularyzowanych nośników energii, takich jak węgiel, gaz czy elektryczność. Innowacyjne technologie ciepłownicze w obecnych czasach szukają skutecznych sposobów na oszczędność, dzięki wykorzystywaniu systemów bazujących na alternatywnych źródłach ciepła. Na szybkie tępo rozwoju branży ciepłowniczej w znacznym stopniu wpływają obostrzenia dotyczące użytkowników tradycyjnych pieców co – oraz rosnąca świadomość na temat emisjizanieczyszczeń do atmosfery i zwiększające się natężenie smogu. Warto zwrócić również uwagę na ciągływzrost cen prądu, który ma miejsce od roku 2007. Dziś w roku 2017 istnieją już prognozy, że przeciętna rodzina za ogrzanie ok. 50-metrowego mieszkania będzie zmuszona w skali roku uregulować opłaty wyższe o średnio 50-80 zł. Należy także uwzględnić fakt, że podwyżki będą bardziej odczuwalne dla osób, które zamieszkują lokale lub domy o większym metrażu.
Współczesne oczekiwania i preferencje
Rozpocznijmy zatem od oczekiwań, jakie towarzyszą wszystkim odbiorcom ciepła, przed którymi stoi trudna decyzja dotycząca wyboru odpowiedniej instalacji grzewczej:
• Instalacja ma zapewniać redukcje kosztów związanych z ogrzewaniem
• Odczuwalna efektywność ogrzewania i bezproblemowe utrzymywanie stałej temperatury
• Czas zwrotu inwestycji powinien być w miarę możliwości jak najkrótszy
• Obsługa systemu ma być prosta – najlepiej żeby wymagała od użytkownika jak najmniej ingerencji
• Ogrzewanie powinno być jak najbardziej ekologiczne
• Instalacja grzewcza powinna zapewniać możliwość zachowania ładu w pomieszczeniu, w którym zostanie zamontowany system
W obliczu tak szybko zachodzących zmian i rosnących wraz z czasem oczekiwań, jesteśmy wręcz odgórnie zobligowani do rozważań na temat innych opcji skutecznego ogrzewania - od tych dotychczas oferowanych. W chwili obecnej koszt zmiany lub montażu nowej instalacji grzewczej wiąże się zawsze ze sporą inwestycją, która ma nam się zwrócić w przeciągu kilku najbliższych lat. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła. Montaż systemu nie należy do najtańszych, ale zaskakująco szybko zwraca się w czasie użytkowania – zwykle trwa to zaledwie ok. 4 lat.
Warunkiem czerpania profitów z tej nowoczesnej instalacji grzewczej jest:
• Dobre źródło dolne
• Wysoka jakość montowanych podzespołów,
• Doświadczenie, wiedza i kwalifikacje monterów oraz renoma firmy
Gruntowe pompy ciepła wykorzystują niekonwencjonalny nośnik energii, jaki zapewniany jest przez grunt. Dokładnie rzecz ujmując chodzi o wykorzystywanie odnawialnego źródła energii, czyli ciepła, które znajduje się w ogrzewanych przez Słońce powierzchniowych warstwach ziemi. Dodatkowym atutem gruntowej pompy jest możliwość chłodzenia latem – jak to możliwe? Jako, że zimą do ogrzewania wykorzystywana jest stała temperatura gruntu, którą urządzenie absorbuje, a następnie transportuje w inne miejsce (w tym wypadku do wnętrza domu), tak w upalne dni proces ten może ulec odwróceniu. Dzięki innowacyjnej technologii ciepło z pomieszczeń może zostać odprowadzone do ziemi i zastąpione przez chłodne powietrze. Na uwagę zasługuje też fakt, że współczesne systemy z zastosowaniem pomp ciepła cechuje stosunkowo wysoka wydajność o współczynniku COP od 3 do nawet 6. COP jest to tzw. współczynnik efektywności energetycznej, który w przypadku gruntowej pompy cieplnej jest uwarunkowany w znacznej mierze od jakości dolnego źródła. Warto wiedzieć, żedecydując się na ten system uzyskujemy nie tylko bardzo ekonomiczny sposób na ogrzewanie wody, ale także wydajne ogrzewanie, wentylację i klimatyzację domu – w skrócie znakomity system HVAC (Heating, Ventilation and AirConditioning). Na podobnej zasadzie działają pozostałe typy pomp ciepła, które oprócz energii elektrycznej wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak – powietrze, czy temperaturę wód gruntowych.
Komfort użytkowania i oszczędność czasu
Bardzo istotną zaletą instalacji grzewczej z pompą ciepła jest jej całkowicie bezobsługowy tryb pracy przez 24 h na dobę. Bardzo szybko użytkownicy pomp puszczają w niepamięć konieczność częstego uzupełniania paliwa lub innych zasobów energetycznych, w tym opału. Urządzenie bowiem do zasilania wykorzystuje stały dostęp do energii elektrycznej, dzięki czemu zaprogramowany pobór prądu nie wymaga późniejszej ingerencji człowieka. Ze względu na sposób zasilania pomieszczenie techniczne pozostaje schludne, a sam sprzęt gwarantuje czystość obsługi. W porównaniu do pieców co, kotłów węglowych czy ogrzewania olejowego – pompy ciepła oferują liczne rozwiązania technologiczne zwiększające komfort codziennego użytku. Koniec ze składowaniem opału, posiadaniem specjalnej kotłowni na składowanie oleju opałowego, uporczywą sadzą i dymem oraz okresowymi przeglądami komina i pieca. Systemy grzewcze oparte na działaniu pompy ciepła to prawdziwa oszczędność na czasie i wygoda, której poszukują wszyscy odbiorcy ciepła.
Wielofunkcyjność i szybki zwrot
Komu nie marzyłaby się jedna instalacja odpowiadająca zarówno za Centralne Ogrzewanie (CO) oraz obieg ciepłej wody użytkowej (c.u.w.)… - a gdyby tak dodać do tego jeszcze możliwość podgrzewania wody w zewnętrznym basenie? Czy mogło by być lepiej? Oczywiście, że tak! Dodajmy do tego jeszcze wentylację i klimatyzację, a otrzymamy wszystkie możliwości, które jest w stanie zaoferować nam właściwie przeprowadzona instalacja pompy ciepła. Firma ZHS Instalsan już od ponad 20 lat prowadzi swoją działalność w Leżajsku, w ramach której świadczy kompleksowe usługi związane m.in.: z montażem i konserwacją systemów grzewczych dostosowanych do potrzeb klienta oraz specyfikacji obiektu. Nasze usługi świadczymy na terenie całego województwa podkarpackiego, szczególnie w miejscowościach takich jak: Kraków, Mielec, Rzeszów, Stalowa Wola, Przemyśl, Krosno oraz wiele innych.
Reasumując, ważnym aspektem jest uwzględnienie kosztu, jaki wiąże się z nowoczesną instalacją grzewczą – a ten nie należy do niskich. Montaż pompy ciepła jest cenowo porównywalny do instalacji kotła kondensacyjnego, jednak przy tego typu inwestycji liczą się korzyści oraz okres czasu, w jakim możemy spodziewać się jej zwrotu. Tu sprawa wygląda dość ciekawie, ponieważ w stosunku do kotła kondensacyjnego, pompa ciepła zwraca się już po upływie od roku do 2 lat. Patrząc natomiast pod względem oszczędności – pompa ciepła umożliwia na zaoszczędzenia nawet do 30% wydatków związanych z ogrzewaniem ze względu na późniejsze koszty eksploatacyjne.