Co trzeba wiedzieć o kolektorach słonecznych?

Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejsze, ze względu na korzyści finansowe i możliwość uzyskania ekologicznej, odnawialnej energii. Zastanawiasz się nad instalacją kolektorów słonecznych? A może podjąłeś już decyzję, ale szukasz dodatkowych informacji w tym zakresie? Oto rzeczy, które musisz wiedzieć o kolektorach słonecznych.
 

Kolektory słoneczne nie mają dużych wymogów co do lokalizacji.

 
panele-słoneczne-leżajsk-rzeszów-stalowa-wola
Wielu osobom wydaje się, że kolektory można montować tylko w wybranych miejscach. Wymagania nie są jednak aż tak restrykcyjne. Będziemy potrzebować miejsca, które nie będzie znajdować się w cieniu – może to być zarówno dach, jak i konstrukcja na ziemi. Aby zapewnić maksymalną efektywność, kolektory powinny być zwrócone w stronę południową (może być także południowy zachód lub południowy wschód). Panele układamy tak, by ich nachylenie wynosiło 30°-60°.
 






Kolektory słoneczne mają szerokie zastosowanie.

 
Kolektory możemy wykorzystać do podgrzewania wody czy wspomagania systemu CO domu. Warto wiedzieć, że instalacja solarna nie może być jedynym źródłem w budynku – wynika to z faktu, że w polskich warunkach w zimie niemożliwe jest uzyskanie wystarczającej ilości energii. Kolektory mogą jednak wspierać (a w pewnych okresach nawet całkowicie zastępować) standardowe instalacje.
 

Istnieją dwa rodzaje kolektorów słonecznych.

 
Na rynku można znaleźć dwa główne typy kolektorów słonecznych: płaskie i próżniowe. Zacznijmy jednak od tego, jak kolektory w ogóle działają.
 
Każdy panel wyposażony jest w absorber, który pochłania energię słoneczną. Absorber ociepla rurkę wypełnioną glikolem (w przypadku kolektorów płaskich i części próżniowych) lub zamkniętą rurkę cieplną, wypełnioną płynem odparowującym w temperaturze około 25°C (niektóre kolektory próżniowe). Pod wpływem promieni słonecznych płyn paruje i unosi się do góry do kondensatora, który uruchamia obieg chłodzącego glikolu. Płyn skrapla się i cały proces rozpoczyna się od nowa.
 
Jeśli chodzi o wygląd, kolektory płaskie to dobrze nam znane całościowe panele. Tak jak wspomnieliśmy, pod dużym absorberem ukryty jest system rurek z glikolem. Inaczej wygląda to w przypadku paneli próżniowych. Każdy kolektor składa się z kilku równoległych do siebie szklanych rurek. W każdej rurce znajduje się absorber, który został otoczony próżnią.
 

Co warto wziąć pod uwagę, kupując panele solarne?

ogrzewanie-rzeszów


Przy wyborze solarów, warto wziąć pod uwagę jakość użytych materiałów i precyzję wykonania, bowiem to od tych cech zależy ilość wytwarzanej energii, jaka jest dostarczana do instalacji o określonym metrażu. Okazuje się również, że nie brak jest urządzeń  o słabej jakości, które dostarczają ciepłą wodę jedynie wtedy, gdy na dworze jest duże słońce lub utrzymywana jest wysoka temperatura. Najprawdopodobniej wynika to z prostej konstrukcji, która przepuszcza ciepło oraz z niezbyt wyrafinowanego absorbera, który niestety nie pochłania zbyt wiele promieniowania słonecznego. Wybierając zatem kolektory słoneczne warto mieć na uwadze, że dostarczają one ciepło nawet wtedy, gdy na dworze panuje zima, a słońce jest zasłonięte za chmurami.
 
Kolektory płaskie znane są nam pod nazwą solary lub kolektory słoneczne. Obecnie, na rynku występuje wiele ich modeli, a ich sprzedaż szacowana jest mniej więcej na 90%. Pozostałe 10% stanowią kolektory próżniowe. Kolektory słoneczne próżniowe wyróżniają się nieco bardziej zaawansowaną konstrukcją.

Gdzie warto zastosować panele słoneczne?

Kolektory warto jest zamontować w domach, w których mieszka wiele osób, a także w domach energooszczędnych. Co ważne, kolektory znacznie pozwalają obniżyć koszty podgrzewania wody, dlatego montuje się je także w domach, które mają baseny lub wannę z hydromasażem.
Nasza firma wykonuje montaż instalacji solarnej w miejscowościach jak: Nowa Sarzyna, Łańcut, Rudnik, Rzeszów, Nisko, Stalowa Wola, Kuryłówka, Stare Miasto, Brzóza Królewska, Giedlarowa, Grodzisko Dolne, Wierzawice, Grodzisko Górne, Rakszawa oraz w wielu innych. Warto pamiętać, że instalacja solarów jest jednorazową inwestycją, która zwraca się już po kilku latach. Biorąc pod uwagę zakup nowego domu bądź budowę, chcemy podkreślić, że instalacja zajmuje jedynie mały procent wszystkich kosztów.

Jeśli chcesz skorzystać z usług montażu instalacji paneli solarnych, zapraszamy do kontaktowania się z nami!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Z.H.S INSTALSAN - Instalacje i montaż

NIP 816-104-32-08
37-300 Leżajsk
ul. Mickiewicza 74-dworzec PKS

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.pl

Dział handlowy i instalacji:

Tel: +48 691 656 710
tel./fax (17) 242 75 46

Serwis Kotłów Gazowych i Automatyka

tel: 691 656 710

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.pl



NASZE ODDZIAŁY

Leżajsk

ul. Mickiewicza 74
dworzec PKS, 37-300

Tel. 691 656 710

Lublin

ul. Serdeczna 2/3, 20-703

Tel. 691 656 710

Boguchwała

Ul. Kopernika 64, 36-040

Tel. 691 656 710

Warszawa

Gorczewska 200A/191, 01-460

Tel. 691 656 710





Na silniku: windu.org