15 sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania
Ogrzewanie pochłania znaczną część domowego budżetu. Z tego powodu wiele osób uznaje, że zmniejszenie tych kosztów jest praktycznie niemożliwe. My jednak znaleźliśmy 15 sposobów na to jak płacić mniej za ogrzewanie.
1. Wietrząc pomieszczenie, zakręcaj grzejnik
Grzanie pomieszczenia przy otwartym oknie jest stratą pieniędzy. Ogrzewamy pokój, ale ciepłe powietrze miesza się z zimnym, więc w rzeczywistości nie ma to wpływu na temperaturę.
2. Nie wietrz długo pomieszczenia
Jeśli chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania, absolutnie unikaj ochładzania pomieszczeń i ścian. Skręć grzejniki i otwórz wszystkie okna i drzwi na kilka minut. Bardziej opłacalne będzie wietrzenie 2-3 razy dziennie przez kilka minut niż jeden raz dziennie przez kilka godzin.
3. Uszczelnij drzwi i okna
Czy jest jakieś miejsce przez które dostaje się zimne powietrze? Postaraj się odpowiednio je uszczelnić. Niektóre okna mają także możliwość regulacji w trybach „letnim” i „zimowym”.
4. Unikaj zakrywania grzejników
Zrezygnuj z długich i ciężkich kotar na rzecz zasłon, które będą sięgać do parapetu. Unikaj też zastawiania grzejników meblami czy innymi rzeczami, które blokowałyby dostęp ciepłego powietrza.
5. Odpowietrz kaloryfery
Pamiętaj o odpowietrzaniu grzejników. Pierwszy raz robimy to na samym początku sezonu grzewczego. W trakcie zimy warto także monitorować czy któryś z kaloryferów nie grzeje słabiej niż pozostałe – jeśli tak, trzeba go odpowietrzyć.
6. Obniż temperaturę w pomieszczeniach...
Niezwykle efektywnym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania będzie obniżenie temperatury. Zamiast grzać „na maksa”, skręć grzejniki tak, by w pomieszczeniach było około 20°C.
7. ...ale nie wychładzaj całkowicie pomieszczeń
Unikaj całkowitego obniżenia temperatury. Lepiej ustawić grzejnik na niższą temperaturę niż całkowicie go wychłodzić, a potem ponownie rozgrzać. Ta zasada dotyczy także sytuacji, gdy wyjeżdżamy na jakiś czas. Rozgrzewanie „od zera” wygeneruje większe koszty niż ciągłe ogrzewanie w niższej temperaturze.
8. Dostosuj temperaturę do pomieszczenia
Czy masz w domu pomieszczenie, z którego rzadko korzystasz? Jeśli tak, warto nieco skręcić w nim grzejniki (ale nie całkowicie!). Zaleca się także, by temperatura w sypialni była niższa niż w pokojach użytkowych.
9. Pamiętaj o zamykaniu drzwi
Aby uniknąć mieszania się ciepłego i zimnego powietrza, pamiętaj o każdorazowym zamykaniu drzwi – szczególnie wtedy, gdy wchodzisz do chłodniejszego pokoju.
10. Załóż cieplejsze ubrania
Chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Ubierz się cieplej i zmniejsz temperaturę w pokojach.
11. Zainwestuj w dywan
Jeśli podłogi w Twoim mieszkaniu są zimne, rozważ kupno dywanu. Nie tylko ociepli podłogę, ale będzie także izolował zimne powietrze.
12. Rozważ alternatywne opcje
Masz w domu nieużywany kominek? A może istnieje możliwość rozliczania dwutaryfowego czy zmiany dostawcy? Zastanów się czy możesz w jakiś sposób zmniejszyć koszty ogrzewania.
13. Korzystaj z ciepła słonecznego
Jeśli okna w Twoim mieszkaniu są dobrze doświetlone, staraj się ich nie zasłaniać w słoneczne dni. Słońce naturalnie ociepli pomieszczenia, zmniejszając rachunki za ogrzewanie.
14. Wymień okna, grzejniki czy całą instalację
Przechodzimy do droższych, ale przynoszących pozytywne skutki rozwiązań. Jeśli masz taką możliwość, warto rozważyć wymianę okien czy instalacji grzewczej. W takiej sytuacji możesz wybrać taką formę ogrzewania, która będzie dla Ciebie najlepsza i najbardziej opłacalna. Odpowiednie okna również będą miały wpływ na izolację cieplną pomieszczeń.
15. Zdecyduj się na ocieplenie budynku
Najdroższa, ale bardzo efektywna opcja w naszym zestawieniu. Ocieplenie domu pozwala na znaczne zatrzymanie ciepła, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wbrew pozorom, taka inwestycja zwraca się dość szybko. Co więcej, latem izolacja będzie zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się ścian.
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w zmniejszeniu kosztów za ogrzewanie. Pamiętaj jednak, że mieszkanie nie może być całkowicie szczelne – brak wentylacji grozi powstawaniem pleśni czy śmiertelnie niebezpiecznym zatruciem tlenkiem węgla. Zastanawiasz się nad zmianą instalacji? Sprawdź naszą
ofertę.