Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie spotykane w coraz większej ilości domów. Wiele osób rozważa montaż takiej instalacji, jednak przed podjęciem tej decyzji należy dokładnie zastanowić się czy będzie ona odpowiednim rozwiązaniem do naszego mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym? Jakie opcje mamy do wyboru? Sprawdźmy.
Ogrzewanie podłogowe - tradycyjna metoda
Czy wiecie, że pierwsze formy ogrzewania podłogowego pojawiły się już w starożytnej Grecji i Rzymie, w II w. p.n.e.? Do ogrzewania domów bogatych mieszkańców i publicznych łaźni stosowano hypocaust - dosłownie termin ten oznacza “podogień” (gr. hypo – poniżej, pod spodem, kaiein – spalić, rozpalić ogień), czyli formę centralnego podłogowego ogrzewania. Podobne rozwiązania pojawiły się również w Korei - niektórzy uważają, że ich początek datuje się nawet na 1000 lat p.n.e.!
Tradycyjną, współcześnie znaną metodą ogrzewania podłogowego jest rozwiązanie wykorzystujące styropian i jastrych. Na stropie układa się 5 cm styropian. Na styropianie kładzie się aluminiową folię i mocuje do niego rury grzewcze, które następnie są zalane 6 cm warstwą jastrychu. Sama instalacja podnosi więc poziom podłogi o 11 cm, nie licząc górnej warstwy posadzki.
Z tego powodu tradycyjna metoda ogrzewania podłogowego nie jest zalecana w niskich pomieszczeniach. Instalacja z jastrychem jest też niezwykle ciężka, dlatego nie może zostać zastosowana w domach, w których jest lekka i słaba konstrukcja.
Ogrzewanie podłogowe - nowoczesne metody
Obecnie stosuje się dużo nowsze metody, które pozwalają na redukcję wysokości instalacji i jej masy. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu styropianu innym materiałem - płytą z włókna drzewnego, gipsowo-włóknową, cementową czy aluminiową blachą. W ten sposób całkowicie eliminujemy z instalacji jastrych, umożliwiając montaż w domach z lekką, drewnianą konstrukcją.
Nowoczesne płyty do ogrzewania podłogowego mogą m.in.:
- zapewniać izolację cieplną i akustyczną,
- stanowić element konstrukcji stropu budynku,
- być zastosowane do systemów ogrzewania ściennego,
- zostać wykorzystane do wszystkich rodzajów podłóg, włącznie z litym drewnem.
Warto wiedzieć, że przy ogrzewaniu podłogowym stosuje się trzy typy instalacji - wodną, elektryczną i powietrzną. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być instalacja wodna, gdyż można ją podłączyć do każdego źródła energii (kotły gazowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne), a dodatkowo ma najniższe koszty eksploatacji.
Ogrzewanie podłogowe - zalety
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko modne, ale i funkcjonalne rozwiązanie. Po pierwsze, instalacja jest montowana pod podłogą, na całej jej powierzchni. W ten sposób cała posadzka nagrzewa się i oddaje ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest więc wydajniejsze niż grzejniki ścienne - nie musimy utrzymywać w pokojach aż tak wysokiej temperatury, by było nam ciepło.
Co więcej, ogrzewanie podłogowe skutecznie działa przy niższej temperaturze wody w instalacji niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników. Takie rozwiązanie daje także większe możliwości aranżacji pomieszczeń - ścienne promienniki ciepła nie tylko zabierają miejsce, ale nie mogą być także zasłonięte meblami (np. kanapą czy komodą).
Systemy ogrzewania podłogowego w większości są także wyposażone w funkcję samodzielnej termoregulacji. Oznacza to, że moc ogrzewania dostosowuje się automatycznie do temperatury w pomieszczeniu. Jeśli temperatura wzrośnie, moc samoistnie się zmniejszy. Ta sama zasada działa w drugą stronę - jeśli w pokoju zrobi się zimniej (np. wskutek wietrzenia), instalacja zwiększy moc ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe - gdzie nie stosować?
Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie, jednak w niektórych przypadkach kompletnie nieopłacalne. Tak będzie w przypadku domków letniskowych, w których przebywamy rzadko. Instalacja zajmuje znacznie większą powierzchnię niż grzejnik, dlatego będzie nagrzewać się dłużej. Konieczne byłoby więc włączenie ogrzewania przed naszym przyjazdem.
Odradzamy także stosowanie instalacji podłogowej w pomieszczeniach, w których planujemy położyć grube dywany. Materiał będzie izolował ciepło, w efekcie zwiększając koszty ogrzewania. Pozostałe materiały (wykładziny, płytki ceramiczne, panele) nie powinny stanowić dla ogrzewania poważnej bariery cieplnej.
Jeśli mieszkacie w bloku i zastanawiacie się nad ogrzewaniem podłogowym, warto dokładnie przemyśleć tą kwestię. Przede wszystkim będzie to wymagać poważnych zmian w istniejącej instalacji, utrudniając cały proces. Instalacja grzewcza pod podłogą w ogóle nie sprawdzi się w sytuacji, gdy nie mamy własnego licznika, a koszty ogrzewania są rozliczane według podzielnika.
Chcesz mieć ogrzewanie podłogowe w swoim domu? Sprawdź naszą ofertę - instalacje grzewcze to nasza specjalność! ZHS Instalsan działa na terenie miast: Nowa Sarzyna, Łańcut, Rudnik, Rzeszów, Nisko, Stalowa Wola, Kuryłówka, Stare Miasto, Brzóza Królewska, Giedlarowa, Grodzisko Dolne, Wierzawice, Grodzisko Górne, Rakszawa.