Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć?

instalacje co rzeszów

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie spotykane w coraz większej ilości domów. Wiele osób rozważa montaż takiej instalacji, jednak przed podjęciem tej decyzji należy dokładnie zastanowić się czy będzie ona odpowiednim rozwiązaniem do naszego mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym? Jakie opcje mamy do wyboru? Sprawdźmy.
 

Ogrzewanie podłogowe - tradycyjna metoda


Czy wiecie, że pierwsze formy ogrzewania podłogowego pojawiły się już w starożytnej Grecji i Rzymie, w II w. p.n.e.? Do ogrzewania domów bogatych mieszkańców i publicznych łaźni stosowano hypocaust - dosłownie termin ten oznacza “podogień” (gr. hypo – poniżej, pod spodem, kaiein – spalić, rozpalić ogień), czyli formę centralnego podłogowego ogrzewania. Podobne rozwiązania pojawiły się również w Korei - niektórzy uważają, że ich początek datuje się nawet na 1000 lat p.n.e.!

Tradycyjną, współcześnie znaną metodą ogrzewania podłogowego jest rozwiązanie wykorzystujące styropian i jastrych. Na stropie układa się 5 cm styropian. Na styropianie kładzie się aluminiową folię i mocuje do niego rury grzewcze, które następnie są zalane 6 cm warstwą jastrychu. Sama instalacja podnosi więc poziom podłogi o 11 cm, nie licząc górnej warstwy posadzki.

Z tego powodu tradycyjna metoda ogrzewania podłogowego nie jest zalecana w niskich pomieszczeniach. Instalacja z jastrychem jest też niezwykle ciężka, dlatego nie może zostać zastosowana w domach, w których jest lekka i słaba konstrukcja.

instalacje fotowoltaiczne rzeszów
 

Ogrzewanie podłogowe - nowoczesne metody


Obecnie stosuje się dużo nowsze metody, które pozwalają na redukcję wysokości instalacji i jej masy. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu styropianu innym materiałem - płytą z włókna drzewnego, gipsowo-włóknową, cementową czy aluminiową blachą. W ten sposób całkowicie eliminujemy z instalacji jastrych, umożliwiając montaż w domach z lekką, drewnianą konstrukcją.

Nowoczesne płyty do ogrzewania podłogowego mogą m.in.:
  • zapewniać izolację cieplną i akustyczną,
  • stanowić element konstrukcji stropu budynku,
  • być zastosowane do systemów ogrzewania ściennego,
  • zostać wykorzystane do wszystkich rodzajów podłóg, włącznie z litym drewnem.

Warto wiedzieć, że przy ogrzewaniu podłogowym stosuje się trzy typy instalacji - wodną, elektryczną i powietrzną. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być instalacja wodna, gdyż można ją podłączyć do każdego źródła energii (kotły gazowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne), a dodatkowo ma najniższe koszty eksploatacji.
 

Ogrzewanie podłogowe - zalety


Ogrzewanie podłogowe to nie tylko modne, ale i funkcjonalne rozwiązanie. Po pierwsze, instalacja jest montowana pod podłogą, na całej jej powierzchni. W ten sposób cała posadzka nagrzewa się i oddaje ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest więc wydajniejsze niż grzejniki ścienne - nie musimy utrzymywać w pokojach aż tak wysokiej temperatury, by było nam ciepło.

Co więcej, ogrzewanie podłogowe skutecznie działa przy niższej temperaturze wody w instalacji niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników. Takie rozwiązanie daje także większe możliwości aranżacji pomieszczeń - ścienne promienniki ciepła nie tylko zabierają miejsce, ale nie mogą być także zasłonięte meblami (np. kanapą czy komodą).

Systemy ogrzewania podłogowego w większości są także wyposażone w funkcję samodzielnej termoregulacji. Oznacza to, że moc ogrzewania dostosowuje się automatycznie do temperatury w pomieszczeniu. Jeśli temperatura wzrośnie, moc samoistnie się zmniejszy. Ta sama zasada działa w drugą stronę - jeśli w pokoju zrobi się zimniej (np. wskutek wietrzenia), instalacja zwiększy moc ogrzewania.

instalacje grzewcze rzeszów
 

Ogrzewanie podłogowe - gdzie nie stosować?


Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie, jednak w niektórych przypadkach kompletnie nieopłacalne. Tak będzie w przypadku domków letniskowych, w których przebywamy rzadko. Instalacja zajmuje znacznie większą powierzchnię niż grzejnik, dlatego będzie nagrzewać się dłużej. Konieczne byłoby więc włączenie ogrzewania przed naszym przyjazdem.

Odradzamy także stosowanie instalacji podłogowej w pomieszczeniach, w których planujemy położyć grube dywany. Materiał będzie izolował ciepło, w efekcie zwiększając koszty ogrzewania. Pozostałe materiały (wykładziny, płytki ceramiczne, panele) nie powinny stanowić dla ogrzewania poważnej bariery cieplnej.

Jeśli mieszkacie w bloku i zastanawiacie się nad ogrzewaniem podłogowym, warto dokładnie przemyśleć tą kwestię. Przede wszystkim będzie to wymagać poważnych zmian w istniejącej instalacji, utrudniając cały proces. Instalacja grzewcza pod podłogą w ogóle nie sprawdzi się w sytuacji, gdy nie mamy własnego licznika, a koszty ogrzewania są rozliczane według podzielnika.

Chcesz mieć ogrzewanie podłogowe w swoim domu? Sprawdź naszą ofertę - instalacje grzewcze to nasza specjalność! ZHS Instalsan działa na terenie miast: Nowa Sarzyna, Łańcut, Rudnik, Rzeszów, Nisko, Stalowa Wola, Kuryłówka, Stare Miasto, Brzóza Królewska, Giedlarowa, Grodzisko Dolne, Wierzawice, Grodzisko Górne, Rakszawa.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Z.H.S INSTALSAN - Instalacje i montaż

NIP 816-104-32-08
37-300 Leżajsk
ul. Mickiewicza 74-dworzec PKS

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.pl

Dział handlowy i instalacji:

Tel: +48 691 656 710
tel./fax (17) 242 75 46

Serwis Kotłów Gazowych i Automatyka

tel: 691 656 710

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.plNASZE ODDZIAŁY

Leżajsk

ul. Mickiewicza 74
dworzec PKS, 37-300

Tel. 691 656 710

Lublin

ul. Serdeczna 2/3, 20-703

Tel. 691 656 710

Boguchwała

Ul. Kopernika 64, 36-040

Tel. 691 656 710

Warszawa

Gorczewska 200A/191, 01-460

Tel. 691 656 710

Na silniku: windu.org