Klimatyzacja w domu i biurze – co musisz wiedzieć?

Klimatyzatory znajdziemy w każdym nowym lub unowocześnionym biurowcu, a niektórzy przedsiębiorcy decydują się na montaż w starszych budynkach na własną rękę. Klimatyzacja w domu to jednak coś, co cały czas kojarzy nam się z krajami południowej Europy i tamtejszym klimatem. Upalne lata powodują jednak, że nad tym rozwiązaniem zastanawia się coraz więcej osób prywatnych i właścicieli firm. Też należysz do tej grupy? Sprawdź co musisz wiedzieć.

Klimatyzacja w domu i biurze – rodzaje klimatyzatorów

montaż klimatyzacja rzeszów

Możemy wyróżnić 3 rodzaje klimatyzatorów: kompakt, split i multi-split. Klimatyzatory typu kompakt to takie, w których parownik i skraplacz znajdują się w jednym urządzeniu. Mogą być one umieszczone w dowolnym miejscu (klimatyzator przenośny) lub zainstalowane w otworze okiennym lub murze (tzw. okienny lub okienno-ścienny).

Klimatyzatory typu split są natomiast podzielone na 2 osobne części – wewnętrzny parownik i umieszczoną na zewnątrz sprężarkę. Obie jednostki są ze sobą połączone układem sterującym i systemem hydraulicznym. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów multi-split – jedyna różnica polega na tym, że do jednej sprężarki podłączone jest wiele parowników. Wyróżnia się następujące rodzaje tych urządzeń:
 • ścienne,
 • ścienno-przysufitowe,
 • przypodłogowe,
 • kasetonowe,
 • kanałowe.
Jakie różnice można jeszcze zauważyć między tymi rodzajami klimatyzatorów? Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy je w formie tabeli:
 
KLIMATYZATOR ZALETY WADY
kompakt  - idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach
 - nie wymaga zewnętrznego montażu
 - klimatyzatory mobilne można dowolnie przemieszczać między pokojami
 - poza sezonem może być przechowywany w innym miejscu (np. piwnicy czy strychu)
 - stosunkowo niska cena urządzenia
 - z urządzenia wydobywa się ciepłe powietrze, które musi zostać odprowadzone rurą na zewnątrz
 - klimatyzator głośno pracuje, hałasując w pomieszczeniu
 - mniejsza wydajność chłodzenia niż w przypadku urządzeń typu split split i multi-split
split i multi-split  - nie tylko chłodzą, ale także mogą ocieplać powietrze
 - nowsze modele posiadają opcję regulacji wilgotności powietrza
 - głośno pracująca sprężarka jest umieszczona na zewnątrz budynku, co więcej – bezpośrednio odprowadza ciepłe powietrze
 - nie zmniejszają powierzchni użytkowej
 - wymaga montażu wewnętrznego i zewnętrznego
 - części wewnętrzne i zewnętrzne są zamontowane w budynku przez cały rok
 - wyższa cena niż w przypadku klimatyzatorów kompaktowych

Klimatyzacja w domu i biurze – warto czy nie warto?

klimatyzacja montaż rzeszów

Zastanawiając się nad montażem klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na zalety i wady urządzeń tego typu. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć regulację temperatury. Klimatyzatory zapewniają nam przyjemny chłód w gorące dni. Są w szczególności przydatne w budynkach, które szybko się nagrzewają i wychładzają przez długi czas. Wiele osób decyduje się także na montaż klimatyzacji w domu lub biurze ze względu na obserwowaną od kilku lat zmianę pogody i bardzo upalne lata. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, klimatyzatory typu split mogą również służyć do dogrzewania pomieszczenia, dzięki czemu będą wystarczającym źródłem ciepła w chłodniejsze dni.

Jakie są zatem wady klimatyzacji w domu lub biurze? Wiele osób za minus tego urządzenia uznaje cenę – za porządny i wydajny klimatyzator musimy zapłacić kilka tysięcy złotych. Ponadto konieczne są regularne przeglądy, które również wiążą się z wydatkami – serwis powinien się odbywać 2 razy w roku, wiosną i jesienią. Do tych kosztów dochodzą również opłaty za prąd do zasilenia klimatyzatora. Osoby, które posiadają urządzenie lub pracują w klimatyzowanych biurach skarżą się także na różne dolegliwości zdrowotne jak bóle głowy i zatok oraz przeziębienia.

Klimatyzacja w domu i biurze - serwis

montaż klimatyzacji rzeszów

Producenci i firmy zajmujące się montażem klimatyzacji zalecają regularne serwisowanie sprzętu. Dlaczego? Po pierwsze, brak regularnej kontroli może prowadzić do zwiększenia ilości awarii i usterek. W takim przypadku klimatyzator nie działa, w pomieszczeniu jest nieznośnie gorąco, a jeśli okres gwarancji minął – musimy za naprawę zapłacić. Po drugie, zanieczyszczona klimatyzacja pobiera więcej prądu, dodatkowo opróżniając nasze portfele. Po trzecie (i najważniejsze), prowadzi to do licznych powikłań zdrowotnych. Nieoczyszczona klimatyzacja rozpyla w pomieszczeniu wszelkie zebrane zabrudzenia, kurz, roztocza, grzyby i bakterie. Może to powodować takie negatywne skutki jak kaszel, katar czy zapalenie spojówek, a w szczególności będzie szkodzić alergikom. Warto wziąć pod uwagę także fakt, że brak serwisowania klimatyzacji może skutkować zwiększeniem ilości zwolnień lekarskich u pracowników.

Co więcej, niektórzy producenci klimatyzatorów nakładają na klientów obowiązek regularnych przeglądów. Jeśli serwis nie odbędzie się w wyznaczonym terminie, urządzenie przestaje być objęte gwarancją.

Klimatyzacja w domu i biurze – jak wybrać?

Jak wybrać odpowiedni rodzaj klimatyzacji? Pod uwagę warto wziąć następujące czynniki:
 • stan budynku – czy pomieszczenia bardzo nagrzewają się latem? A może nie jest aż tak gorąco, ale chcesz po prostu zwiększyć swój komfort w upalne dni?
 • możliwości w budynku – ważny punkt w przypadku osób, które nie są zarządcami budynku. Dowiedz się na jakie zmiany pozwoli Ci właściciel.
 • czas – ile czasu spędzasz w danym miejscu? Jest to większość dnia czy tylko kilka godzin tygodniowo?
 • możliwości finansowe – jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na klimatyzację? Czy możesz zapłacić więcej za lepszy produkt?
 • głośność urządzenia – równie ważna jak wydajność. Pamiętaj, że w lecie klimatyzator będzie włączony przez kilkanaście godzin dziennie, więc nie może utrudniać Ci codziennego funkcjonowania i pracy.
 • jakość klimatyzatora – pamiętaj, że urządzenia tego typu to zakup na kilka, a nawet kilkanaście lat. Warto wybrać więc dobry sprzęt.
 • opcje serwisowe – sprawdź jaki jest okres gwarancji klimatyzatora i czy sprzedawca oferuje dodatkowe benefity związane z serwisem sprzętu.

Chcesz zainstalować klimatyzację w swoim domu lub biurze? Skontaktuj się z nami! Oferujemy montaż i serwis klimatyzacji w następujących miastach: Rzeszów, Leżajsk, Nisko, Stalowa Wola, Łańcut, Mielec, Jarosław, Rudnik.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Z.H.S INSTALSAN - Instalacje i montaż

NIP 816-104-32-08
37-300 Leżajsk
ul. Mickiewicza 74-dworzec PKS

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.pl

Dział handlowy i instalacji:

Tel: +48 691 656 710
tel./fax (17) 242 75 46

Serwis Kotłów Gazowych i Automatyka

tel: 691 656 710

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.plNASZE ODDZIAŁY

Leżajsk

ul. Mickiewicza 74
dworzec PKS, 37-300

Tel. 691 656 710

Lublin

ul. Serdeczna 2/3, 20-703

Tel. 691 656 710

Boguchwała

Ul. Kopernika 64, 36-040

Tel. 691 656 710

Warszawa

Gorczewska 200A/191, 01-460

Tel. 691 656 710

Na silniku: windu.org