Jak wybrać kocioł gazowy? Wybieramy idealne rozwiązanie!


Zanim zdecydujesz się na zakup kotła gazowego, warto zastanowić się, który będzie odpowiedni dla Twojego domu. Obecnie kotły cieszą się bardzo dużą popularnością. Pod względem komfortu, znacznie przeważają nad urządzeniami grzewczymi zasilanymi węglem bądź drewnem. Od tego, jaki wybierzemy kocioł (jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny) będzie zależeć m.in. wygoda podczas korzystania z ciepłej wody, a także ilość zużywanego gazu.

 
Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe jednofunkcyjne – można je zastosować wówczas, gdy w domu mamy już układ do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i nie chcemy już dokonywać większych zmian. Kocioł jednofunkcyjny posłuży jedynie do zasilania instalacji c.o, natomiast kocioł dwufunkcyjny umożliwi także podgrzewanie wody użytkowej. Ponadto, kotły gazowe jednofunkcyjne ogrzewają dom za pomocą osobnego zbiornika, zlokalizowanego np. pod kotłem. Wydajność c.w.u. jest zatem głównie zależna do pojemności zbiornika. Ponadto, kotły gazowe jednofunkcyjne współpracują z kolektorami słonecznymi oraz co ważne, ich zastosowanie umożliwi w przyszłości podłączenie pompy ciepła, a także kotła na paliwo stałe lub kominka.

Kotły gazowe dwufunkcyjne – to urządzenia, które mogą się wydawać atrakcyjne, także ze względu na niższą cenę. Kotły te zajmują znacznie mniej miejsca, ponieważ posiadają zwykle konstrukcję umożliwiającą zawieszenie na ścianie. Dodatkowo, w obudowie mogą znaleźć się także:
  • pompa obiegowa
  • zawór bezpieczeństwa
  • odpowietrznik
  • przeponowe naczynie wzbiorcze
Wszystkie te elementy ułatwiają montaż urządzenia oraz sprawiają, że cała instalacja centralnego ogrzewania zajmuje znacznie mniej miejsca w domowej kotłowni. Dlaczego kotły są nazywane dwufunkcyjnymi? Otóż pełnią one dwie role: dostarczają ciepło do instalacji co, a także podgrzewają wodę użytkową. Zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest także bardzo krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu.

budowa kotła gazowego

 

Moc kotła gazowego

kocioł gazowy - instalacja w Rzeszowie i Leżajsku
To jeden z najistotniejszych parametrów, jakie należy brać pod uwagę, kupując kocioł. Moc powinna być odpowiednia do ogrzewanego domu. Szacuje się, że podczas okresu grzewczego, na zewnątrz panuje średnia temperatura 0 stopni C, co oznacza, że dom potrzebuje około połowy ciepła z tego, jak została zaprojektowana instalacja. Jeśli budynek nie wymaga dużego zapotrzebowania, wówczas kupując kocioł gazowy, warto także zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy grzewczej (zakres modulacji palnika). Jeśli jest on duży, wówczas urządzenie z łatwością będzie dopasowywać się do zapotrzebowania na ciepło, a to również oznacza, że będzie znacznie rzadziej załączać się oraz zużywać mniej gazu. W przypadku, gdy chcemy bezproblemowo korzystać z ciepłej wody w łazience, np. napełniając wannę oraz jednocześnie korzystać z umywalki bądź zlewozmywaka w kuchni, moc powinna być większa, niż 20 kW.
 

Wykonanie kotła gazowego

Szczególnie ważne jest wykonanie wymiennika ciepła, a dokładnie konstrukcja i materiały, z jakich został on wykonany. Kotły wykonane ze stali szlachetnej nierdzewnej, to urządzenia wyróżniające się bardzo długą żywotnością, dzięki czemu ich użytkowanie przebiega bezproblemowo przez wiele lat. Kotły gazowe mogą być także wykonane ze stali wysokogatunkowej z dodatkiem tytanu i molibdenu.

Możliwość kontrolowania jakości spalanego paliwa

To kolejna opcja, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni kocioł gazowy. Podczas użytkowania urządzenia, jakość gazu ziemnego może ulegać zmianom. Dlatego możliwość kontroli jakości paliwa pozwoli zapewnić maksymalną sprawność.

Kontrola i optymalizacja dostarczanego ciepła

Kotły gazowe z zaawansowanymi systemami regulacji pracy uruchamiają się wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Efektem tego jest mniejsze zużycie gazu.

montaż centralnego ogrzewania rzeszów, leżajsk


Wybór odpowiedniego kotła gazowego pozwoli zapewnić niskie koszty ogrzewania. Oczywiście wybór dobrego kotła zależy od naszych preferencji i zawsze powinien on spełnić wszelkie oczekiwania domowników. Dla jednych, kocioł powinien być łatwy w obsłudze i montażu, dla drugich będą zaś istotne będą koszty ogrzewania gazem. Istotną cechą jest także stabilność działania urządzenia przez wiele lat, zatem jego jakość wykonania – w tym celu zaleca się również sprawdzenie konstrukcji. Jeśli interesuje Cię opcja montażu instalacji centralnego ogrzewania w miejscowościach jak: Nowa Sarzyna, Łańcut, Rudnik, Rzeszów, Nisko, Stalowa Wola, Kuryłówka, Stare Miasto, Brzóza Królewska, Giedlarowa, Grodzisko Dolne, Wierzawice, Grodzisko Górne, Rakszawa, a także w całym województwie podkarpackim, skontaktuj się z naszą firmą.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Z.H.S INSTALSAN - Instalacje i montaż

NIP 816-104-32-08
37-300 Leżajsk
ul. Mickiewicza 74-dworzec PKS

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.pl

Dział handlowy i instalacji:

Tel: +48 691 656 710
tel./fax (17) 242 75 46

Serwis Kotłów Gazowych i Automatyka

tel: 691 656 710

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.plNASZE ODDZIAŁY

Leżajsk

ul. Mickiewicza 74
dworzec PKS, 37-300

Tel. 691 656 710

Lublin

ul. Serdeczna 2/3, 20-703

Tel. 691 656 710

Boguchwała

Ul. Kopernika 64, 36-040

Tel. 691 656 710

Warszawa

Gorczewska 200A/191, 01-460

Tel. 691 656 710

Na silniku: windu.org