Jak naprawić cieknący prysznic / brodzik?

h3Po kąpieli zauważyłeś, że cieknie woda spod kabiny prysznicowej? Mokra posadzka może oznaczać kilka usterek. Są one uciążliwe i mogą doprowadzić nawet do zalania łazienki sąsiadów mieszkających piętro niżej lub obok. Przedstawiamy możliwe przyczyny powodujące wyciek spod kabiny prysznicowej i wyjaśniamy, jak naprawić usterkę.

Nieszczelności w instalacji

Bardzo częstą przyczyną przedostawania się wody z kabiny prysznicowej do łazienki jest nieszczelność pomiędzy syfonem i odpływem. Gdy obudowa syfonu źle przylega do brodzika, cała woda nie trafia do elastycznej rurki, którą mogłaby spłynąć do kanalizacji (jej część przenika na zewnątrz). W tym miejscu powinna znaleźć się specjalna gumowa uszczelka, która ma chronić przed przeciekaniem wody. Jak uszczelnić syfon brodzika? Zużytą uszczelkę należy wymienić na nową dbając, aby ściśle przylegała do powierzchni syfonu.

Kolejną przyczyną tego, że kapie z prysznica, może być źle zamontowana uszczelka łącząca rurę odpływową i ujście kanalizacyjne. Uszczelka musi ściśle przylegać do powierzchni. W niektórych przypadkach konieczna jest wymiana rurki odpływowej (rurki ze sztucznego tworzywa dość szybko się niszczą).
 
Należy również zadbać, aby część syfonu w brodziku była bardzo dobrze połączona z elementem pod brodzikiem, ponieważ nierównomierne skręcenie spowoduje przeciek wody.

Do sprawdzenia miejsc, które są przyczyną wycieku spod kabiny prysznicowej, niezbędne jest zdjęcie panelu maskującego brodzik. Zadanie wymaga wysokiej precyzji, dlatego warto je zlecić firmie świadczącej specjalistyczne usługi hydrauliczne, która szybko zdiagnozuje przyczynę usterki i sprawnie ją usunie bez narażania instalacji na przypadkowe zniszczenia.

Łączenia pomiędzy brodzikiem, a ścianą

Przyczyną wycieku wody spod kabiny prysznicowej bywa również nieodpowiednie zabezpieczenie łączeń pomiędzy brodzikiem, a ścianami. Ważne jest dobre uszczelnienie połączeń między przegrodą, a brodzikiem.

Jaki silikon dobrać? Szczeliny pomiędzy brodzikiem, a ścianami idealnie wypełni szybkoschnący silikon sanitarny odporny na wysokie temperatury, pleśń, grzyby i środki chemiczne. Tak stworzona spoina będzie trwała i zapewni właściwą higienę. Warto pamiętać, że nowy silikon należy nakładać dopiero po oczyszczeniu powierzchni z poprzedniej warstwy i jej dokładnym odtłuszczeniu. Półpłynny silikon sanitarny wyciśniesz z kartuszy za pomocą specjalnego narzędzia.

Warstwa bezbarwnego silikonu może być konieczna także w miejscu połączenia brodzika i kabiny prysznicowej (gdy w zestawie nie było specjalnej uszczelki).

Uwaga na brak zabezpieczenia fug

Gdy wszystkie łączenia są odpowiednio uszczelnione, przyczyn przeciekającej spod brodzika wody warto poszukać w fugach. Płytki ceramiczne na ścianie, do której przylega kabina, należy połączyć fugami hydrofobowymi. W ten sposób krople wody nie będą wnikać w ich powierzchnię. Co zrobić, gdy zastosowano klasyczne fugi? W tym przypadku przydatny będzie preparat uszczelniający.

Cieknący panel lub słuchawka prysznicowa

Woda przedostająca się spod kabiny to nie jedyny problem z prysznicem. Co zrobić, gdy cieknie woda ze słuchawki prysznicowej? W takim przypadku najczęstszą przyczyną jest zużyta uszczelka. Cieknąca słuchawka prysznicowa zwykle nadaje się do wymiany (jej koszt nie jest wysoki). Cieknący panel prysznicowy może oznaczać, że ciśnienie wody jest niewystarczające (powinno ono mieć około 3 bar).

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Z.H.S INSTALSAN - Instalacje i montaż

NIP 816-104-32-08
37-300 Leżajsk
ul. Mickiewicza 74-dworzec PKS

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.pl

Dział handlowy i instalacji:

Tel: +48 691 656 710
tel./fax (17) 242 75 46

Serwis Kotłów Gazowych i Automatyka

tel: 691 656 710

e-mail: kontakt@zhs-instalsan.plNASZE ODDZIAŁY

Leżajsk

ul. Mickiewicza 74
dworzec PKS, 37-300

Tel. 691 656 710

Lublin

ul. Serdeczna 2/3, 20-703

Tel. 691 656 710

Boguchwała

Ul. Kopernika 64, 36-040

Tel. 691 656 710

Warszawa

Gorczewska 200A/191, 01-460

Tel. 691 656 710

Na silniku: windu.org